Næste event Badminton DM i Blue Water Dokken
00
Dage
00
Timer
00
Minutter
00
Sekunder

Svømning

Svømning er en individuel eller hold sport, som kræver brugen af hele kroppen, til at bevæge sig gennem vand.

Sporten foregår i pools eller åbent vand.

Konkurrence svømning er en af de mest populære Olympiske discipliner, med events af varierende distance i butterfly, rygcrawl, brystsvømning, crawl(fri svømning)

og individuel medley.

Hver disciplin kræver et specifikt sæt af teknikker i konkurrence, for hvilke der er klare regler.

Ud over disse individuelle events, kan fire svømmere deltage i enten holdmedley eller fri svømning for hold. 

En holdmedley består af fire svømmere der hver en af de enkeltstående discipliner.

Holdmedley adskiller sig desuden fra individuel medley ved at stilarterne svømmes i en anden rækkefølge.

Rækkefølgen i holdmedley er: rygcrawl, brystsvømning, butterfly, crawl.

 

Para-svømning voksede ud af adskillige forskellige bevægelser, i 1940'er og 1950'erne, og er en af de mest traditionsrige sportsgrene i parasporten.

På dette tidspunkt gik fire internationale sportsorganisationer, som var inddelt efter forskellige handicap, sammen for at skabe den moderne paralympiske bevægelse.

Svømning var en af de første organiserede sportsgrene for folk med et handicap, og hvori der blev konkurreret, ved de første sommer paralympiske lege i 1960.   

Siden 2012 har mennesker med visuelle, fysiske og mentale handicap kunnet konkurrere i sporten.  

 

Svømmekonkurrencerne afvikles i Svømmestadion Danmark, Gl. Vardevej 60 (Se oversigtskort 6.)

 

 

 

Svømmeprogram SLIS Esbjerg d. 6. 2021

 

Onsdag:

 

Heat 1: kl. 13.00  50 m. Bryst - mænd - C-rækken direkte finale

Heat 2: kl. 13.07  50 m. Bryst - mænd - A/B-rækken direkte finale

Heat 3: kl. 13.13  25 m. Bryst - kvinder - A/B-rækken - direkte finale

Heat 4: kl. 13.20  25 m. Bryst - kvinder - C-rækken - direkte finale

Heat 5: kl. 13.26  100 m. Fri - mænd - C-rækken - direkte finale

Heat 6: kl. 13.33  100 m. Fri - mænd - A/B-rækken - direkte finale

Heat 7: kl. 13.40 100 m. Fri - kvinder - D-rækken - direkte finale

Heat 8: kl. 13.48 100 m. kvinder - C-rækken - direkte finale

Heat 9:   kl. 13.55  Finnesvømning – mænd – C-rækken – direkte finale

Heat 10: kl. 14.02  Finnesvømning – kvinder – B/C-rækken – indledende heat

Heat 11: kl. 14.07  Finnesvømning – kvinder – B/C-rækken – indledende heat

Heat 12: kl. 14.12  25 m. Rygsvømning – mænd – C/D-rækken - finale

Heat 13: kl. 14.20  25 m. Rygsvømning – mænd – B-rækken - finale

Heat 14: kl. 14.28  25 m. Finnesvømning – kvinder – C-rækken - finale

Heat 15: kl. 14.36  25 m. Finnesvømning – kvinder – B-rækken - finale

Heat 16: kl. 14.44  25 m. Rygsvømning – kvinder – B/C-rækken – finale

Heat 17: kl. 14.52  25 m. Fri – mænd – C-rækken – indledende heat

Heat 18: kl. 14.56  25 m. Fri – mænd - C-rækken – indledende heat

Heat 19: kl. 15.00  25 m. Fri – mænd - B-rækken – indledende heat

Heat 20: kl. 15.04  25 m. Fri – mænd - B-rækken – indledende heat

Heat 21: kl. 15.08  25 m. Fri – kvinder – D/E-rækken – indledende heat

Heat 22: kl. 15.13  25 m. Fri – kvinder – D/E-rækken – indledende heat

Heat 23: kl. 15.18  25 m. Fri – kvinder – C-rækken – indledende heat

Heat 24: kl. 15.23  25 m. Fri – kvinder – C-rækken – indledende heat

 

15.30 – 15.50 Pause og oprykning for 25 m. Fri mænd og kvinder.

Vigtigt at blive i svømmehallen og høre om svømmerne evt. er rykket op eller ned i 25 m.

 

Heat 25: kl. 15.50  25 m. Fri – mænd – D-rækken – finale

Heat 26: kl. 15.57  25 m. Fri – mænd – E-rækken – finale

Heat 27: kl. 16.05  25 m. Fri – mænd – F-rækken – finale

Heat 28: kl. 16.13  25 m. Fri – mænd – C-rækken – finale

Heat 29: kl. 16.20  25 m. Fri – mænd – B-rækken – finale

Heat 30: kl. 16.27  25 m. Fri – mænd – A-rækken – finale

Heat 31: kl. 16.33  25 m. Fri – kvinder – D/E-rækken – finale

Heat 32: kl. 16.40  25 m. Fri – kvinder – C-rækken – finale

Heat 33: kl. 16.47  25 m. Fri – kvinder – B-rækken – finale

Heat 34: kl. 16.54  25 m. Fri – kvinder – A-rækken – finale

Heat 35: Kl. 17.00  Holdkap 

 

Ca. Kl. 17.15       Tak for i år……

 

Regler for svømmekonkurrencen:

 

1. Svømmerne kan tilmeldes i følgende discipliner:

 

25 m.                    Fri svømning       Kvinder
    Mænd
25 m.    Finnesvømning   Kvinder
    Mænd
50 m.     Brystsvømning   Kvinder
    Mænd
25 m.    Rygsvømning    Kvinder
    Mænd
100 m.   Fri svømning    Kvinder
    Mænd
4 x 25 m.   Hold – kapsvømning    Blandet hold M/K
     
4 x 25 m.   Hold – kapsvømning    Kvinder
    Mænd

 

2. Der svømmes i et 25 m. bassin, der er opdelt i baner med banetove og med ponton skillevæg.

 

3. Det er frit for svømmerne at benytte hjælpemidler, som kan sikre flydeevnen.

Svømmefødder er kun tilladt i disciplinen finnesvømning.

Svømmefødder skal medbringes.

 

4. Starten

Alle løb bliver startet i den dybe del af bassinet.

Det er valgfrit for svømmerne, om de vil starte med startspring fra bassinkant eller fra bassinkanten i vandet.

Undervandssvømning er ikke tilladt.

Rygsvømning starter altid i vandet.

Når alle svømmerne er i ro, gives starten med en todelt kommando: På jeres pladser………………………….Fløjt!

Trænerne må opholde sig hos svømmerne, men ikke ved skub eller andre former for fysisk indsats give svømmerne ekstra fart på i starten.

Ved tyvstart eller anden form for fejlstart tages starten om.

Ved tredje fejl diskvalificeres svømmeren.

Signalet for tyvstart eller fejlstart er: 3 hurtige fløjt og sænkning af tyvstarttov.

”Bemærk – Især svømmerne i E – F rækken har brug for hjælp til at komme i vandet på rette tidspunkt – dette bedes trænerne sørge for”

 

5. Vendinger og skift:

a) I 50 m. brystsvømning og i 100 m. frisvømning skal svømmerne foretage henholdsvis 1og 3 vendinger.

Vendingerne godkendes, når svømmerne har berørt bassinets endevæg.

Uanset hvilken legemsdel, der har berørt væggen.

b) I 4 x 25 m. hold – kapsvømning skal holdet foretage 3 skift.

Svømmeren, der skal svømme næste tur, skal stå klar ved bassinkanten.

Der må startes, når den foregående svømmer på holdet har berørt bassinets endevæg.

Ved for tidligt skifte diskvalificeres holdet.

Trænerne må opholde sig ved svømmerne, der står klar til at skifte.

 

6. Mål og tidtagning:

Tidtagning er manuel og det tidtagerne for hver bane (+ en ekstra), samt en måldommer (eller to), der afgør placeringerne, hvis to eller flere svømmere får samme tid.

En svømmer er i mål, når han/hun berører den bassinvæg, hvor løbet ender, uanset med hvilken legemsdel dette sker.

 

7. Tilmelding:

Ved tilmeldingen skal der oplyses niveau på den enkelte svømmer på en skala fra A til F (se notat om niveau-inddeling).

Mht. holdkap svømning skal der blot angives antal hold.

Eventuelle ønsker om yderbane oplyses under selve stævnet til stævneledelsen, og i god tid inden løbet.

Ud fra de tilbagemeldinger om niveau og træningstider deles de tilmeldte svømmere/hold i hver disciplin i et passende antal rækker, A-, B-, C- osv.

I hver række konkurreres der selvstændigt med indledende heat, evt. opsamlingsheat og finaler.

I de indledende heat svømmes der som udgangspunkt kun på max. 5 baner, således at flest mulig elever får mulighed for at svømme sig videre til finaler.

I bedes opgive så præcise niveau tilmeldinger og træningstider som muligt, da det vil gavne jeres elever i kampen om medaljerne.

Ved tilmelding oplyses navn og køn på hver enkelt deltager.

Ved tilmelding af hold oplyses tilsvarende på hver enkelt svømmer på holdet.

Det er tilladt at tilmelde en reserve på holdet.

Svømmere, der ikke har været tilmeldt bruttoholdet, kan ikke starte i holdkapsvømningen.

Mød venligst til tiden, idet vi agter at holde tidsplanen.

Stævnekomitéen:

Mette Obsen

Eyvinds Allé 5

5250 Odense SV

Tlf. 61372589 ( privat)

 

Læs mere om regler og info her